Viktig melding!

Randklev bru åpner igjen 25. juni

Vegbrua som ble ødelagt av flom under ekstremværet «Hans», er snart ferdig reparert.

Dermed blir en viktig øst-vest-forbindelse over Gudbrandsdalslågen i Ringebu kommune åpnet igjen.

Bilde av Randklev bru i Ringebu - Klikk for stort bildeRandklev bru nærmer seg åpning. Stian Olsen

Ødelagt fundament

Randklev bru på fylkesveg 2532 Randklevsvegen binder Vestsidevegen og E6 sammen i Ringebu sentrum. Brua måte stenges på grunn av undergraving av et av fundamentene under flommen i august 2023. I tillegg forskjøv hele overbygningen på vegbrua seg.

Randklev jernbanebru, som ligger rett ved siden av fylkesvegbrua, fikk så store skader under flommen i 2023, at den knakk. Dermed ble forbindelsen på Dovrebanen brutt, noe som fikk store konsekvenser for person- og godstransporten i sørøst-Norge.

Jernbanebrua måtte repareres først og ble gjenåpnet for trafikk våren 2024. Dermed kunne arbeidet på vegbrua starte senere på høsten.

Arbeid døgnet rundt

Bane NOR sikret det undergravde fundamentet på vegbrua midlertidig, samtidig som jernbanebrua ble reparert. Arbeidet med å reparere vegbrua ble lyst ut og Lesja Bulldozerlag AS fikk byggeoppdraget for Innlandet fylkeskommune.  

Entreprenøren begynte å kjøre inn masser og legge fylling i elva for å komme til på brua i desember 2024. Mye av arbeidet som har blitt gjort, har skjedd under vann, og måtte gjøres i vinterhalvåret, med lav vannstand.

- Fra januar til mai i år har arbeidet på anlegget gått døgnet rundt for å bli ferdig før vårflommen. Totalt har entreprenøren jobbet 21 000 timer på anlegget, sier byggeleder Anders Skjåk i Innlandet fylkeskommune i en pressemelding.