Saksframlegget rundt status på skoleutbyggingen, og avklaring vedrørende opplæringsbasseng og kulturskole, skal opp i formannskapet 22.10 og kommunestyre 03.11.
Kostnadsrammen for skoleprosjektet foreslås oppjustert fra 477 til 502 millioner kroner på grunn av prisstigning i byggebransjen.
Nytt basseng
I tillegg foreslås prosjektet økt med netto 47 millioner kroner for nytt opplæringsbasseng. Dette vurderes som den beste løsningen med tanke på undervisning, drift, energi og vedlikehold. Alternativene med rehabilitering av eksisterende basseng eller svømmeundervisning ved Fron Badeland vurderes som mindre gunstige. Kostnaden er anslått til 53 millioner kroner, med forventet spillemiddeltilskudd på rundt 6 millioner.
Plassering av Kulturskolen
Kommunedirektøren anbefaler at kulturskolen blir værende i Kaupanger. Dette anses som den rimeligste løsningen, samtidig som den bidrar til aktivitet i sentrum og gir elevene nærhet til bibliotek, ungdomsklubb og andre tilbud. Men det er behov for enkelte oppgraderinger og universell utforming i Kaupanger, anslått til 4-5 millioner kroner.
Kort om prosjektet
Ringebu kommune planlegger bygging av ny 1-10-skole i Ringebu og ny 1-7-skole på Fåvang, med mål om ferdigstillelse i 2029. Begge eksisterende skolebygg foreslås erstattet av nybygg framfor rehabilitering. HENT er valgt som samspillsentreprenør, og Hus arkitekter som arkitektfirma.
Anbefalt vedtak fra administrasjonen i forbindelse med formannskapsmøtet 22.10:
- Bygge opplæringsbasseng ved den nye 1-10-skolen i Ringebu
- Beholde kulturskolen i Kaupanger
- Øke budsjettrammen for skoleprosjektet til 502 millioner kroner, pluss 47 millioner kroner til basseng.