Viktig melding!

Nå får du redusert studielånet ditt ved å bo i Ringebu kommune

Ny ordning for sletting av studielån fra og med 1. januar 2025.

  • Alle kommuner i sone fem og seks i SSBs sentralitetsindeks er omfatta av ordninga. Ringebu er en av de 189 kommunene dette gjelder for, som kommune i sone 5.  
  • For å kvalifisere for sletting av gjeld må en ha bodd i en av kommunene i minst ett år og vært yrkesaktiv etter du starta å nedbetale studielånet. Det er ingen krav til hvilken kommune en jobbar i. 
  • Opptjeningen starter fra og med 1. januar 2025, som gir gjeldssletting tidligst 1. januar 2026. 
  • Opptjeningen knytes opp mot folkeregistrert adresse, og gjelder fra dato til dato i et år, uavhengig av hvilken dato flytting blir meldt. 
  • Kravet om opptjeningsperioden på 12 måneder er same vilkår som gjelder for den eksisterende ordningen for sletting av gjeld i Finnmark og Nord-Troms. 
  • 25 000 kroner blir sletta for de som oppfyller vilkåra kvart år til en har betalt ned heile gjelda. 
  • Alle typer utdanningsgjeld fra Lånekassen kan slettes, uavhengig av om den stammer fra grunnskole- eller videregående opplæring, høyere yrkesfaglig utdanning, høyere utdanning, eller andre utdanningsformer. Det er ingen krav til når gjelda blei teken opp. 
  • Denne nye ordninga for sletting av studielån kan kombineres med ordningene for sletting av studielån, både for nyutdanna lærere og for lærerutdannede med spesialisering i realfag, fremmedspråkene samisk eller kvensk. 

Du finner mer informasjon om ordningen her: Ny ordning for sletting av studielån – no startar oppteninga - regjeringen.no